Y Kuşağı Kimdir?

711

İş Hayatına adım atarken Y kuşağı… Gelecekler, geliyorlar dendi ve bir süredir aramızdalar. Y kuşağı şu an çalışanların %35’i iken, 10 yıl sonra bu oran %58’e çıkacak.

blogekim1

Y Kuşağı 1980-1999 yılları arasında doğanlar. Özgürlüğüne düşkün, marjinal, otoriteye meydan okuyan, teknoloji hayranı olan gençlerden oluşan bu nesil; aynı zamanda küreselleşen bir ekonomi ve kültürler arası etkileşimin arttığı bir dönemde yaşıyor.  Uzmanlar tarafından “yaratıcı” olarak tanımlanıyor.

Y kuşağı; sorgulamayı seviyorlar, kendilerini iyi ifade ediyorlar, teknolojiye düşkünler ve onu kullanmada da iyiler, emir almaktan hoşlanmıyor, sert hiyerarşik yapılardan neredeyse nefret ediyorlar… Yaratıcı olmakla birlikte biraz da maymun iştahlılar. Bir işi hakkıyla tamamlamadan diğer işi yapmayı istemek gibi bir sıkıntı yaşıyorlar…

Y Kuşağını hemen hepimiz bu şekilde tanımlarken, haliyle işe alım sürecinde de kendine güvenen, ne istediğini bilen, kendini iyi ifade eden gençler bekliyor her İnsan Kaynakları Uzmanları da…

blogekim2

İyi bir üniversiteden mezunsanız, bu sizi ancak mülakata davet ettirir. Şirkete yapılan yüzlerce ve hatta belki de binlerce başvuru arasından, iyi bir üniversitede okumuş olmanız sizi farklılaştırabilir. Ancak bu, sizin mülakatta da fark yaratacağınız anlamına gelmez. Nereden mezun olursanız olun, mutlaka karşılaşacağınız klasik sorulara hazırlıklı olmalısınız.

İşte size birkaç ipucu;

Kariyer hedefiniz olsun. Özgüveni yüksek, ne istediğini bilen Y kuşağından iş hayatı için de kendisine bir hedef koymasını bekliyor İKcılar ve yöneticiler. “Siz benim özelliklerime göre değerlendirme yapıp, uygun gördüğünüz görevi verirsiniz” demek, benim hedefim yok, siz benim yerime yapın bir şeyler demekten farklı değil. Mutlaka hedefiniz olmalı.

Güçlü Yönlerinizi ve gelişim alanlarınızı bilin. Bunu sadece mülakatta sorulacak o klasik sorular için yapmayın. Kendisini tanımayan kişiler ne özel hayatlarında ne de iş hayatında başarılı olamazlar, denge kuramazlar.  Hangi yönleriniz sizi diğerlerinden öne çıkarıyorsa o alanda başarılı olma ihtimaliniz çok daha yüksek. Gelişim alanlarınızı bilirseniz iş hayatında neyi yapıp neyi yapamayacağınızı, ne yaparsanız başarılı olup, olamayacağınızı bilirsiniz. Kendinizi tanırsanız, şirkete gerçekten nasıl bir katkı sağlayabileceğinizi de daha net ortaya koyabilirsiniz.

Staj yapın.  İş hayatını tanımak, bir şirkette hangi fonksiyonlar, hangi departmanlar, hangi görevler olduğunu bilmek kariyer hedefinizi netleştirmenizde size fayda sağlayacaktır. Güçlü yönlerinizi, gelişim alanlarınızı da gözlemlemek için stajları bir fırsat olarak görün. Staj yaparak iş hayatına ilişkin az çok bir görüşünüz olmaya başlar, iş hayatının kurallarını da kısmen öğrenmiş olursunuz. Okul bitmeden önce mümkünse en az iki ayrı şirkette, iki farklı departmanda staj yapın.

Çalışmak istediğiniz iş ortamını hayal edin.Nasıl bir ortamda çalışırsanız kendinizi daha iyi hisseder ve başarılı olursunuz. Rekabetçi mi? Uyumlu mu? Takım çalışması önemli mi? Bireysel çalışmak mı? Fiziki şartlar sizin için önemli mi? Hareket imkanı mı olsun, sizi yönlendiren ama eğiten bir yönetici mi? Deneme yanılma yaparak mı öğrenmek istersiniz, yoksa adım adım ne yapmanız gerektiği mi söylenmeli?

Okul hayatı boyunca okulda projeler yaptıysanız, ekip içinde üstlendiğiniz görevler ve o ekipte hissettikleriniz size bu noktada ipucu verecektir. (üniversiten yeni mezun adaylara bu soru mutlaka sorulur, unutmayın ) Ayrıca staj yaptığınız süre boyunca da iş ortamını gözleme ve sizin için en ideal iş ortamı hakkında fikir oluşturma şansı yakalamış olabilirsiniz.

Bu noktalarda farkındalığınız ne kadar yüksekse mülakatlarda da o kadar başarılı olursunuz. İster yeni mezun, ister deneyimli bir aday olun kendinizi tanımıyorsanız, kendinizi doğru anlatamazsınız. Siz kendinizi doğru tanımıyorken insan kaynakları yöneticilerinin ya da yöneticilerin sizin yerinize sizi tanıyarak şirket içinde görev seçmesini beklemek de haksızlık olacaktır.

Yeni mezunlara bir de campusonline.com’da “Yeni Mezun Eğitim Paketi” almalarını öneriyoruz. Eminiz çok işe yarayacaktır 🙂

 

Konfüçyus’un M.Ö. 8. Yüzyılda söylediği söz ne güzel de özetliyor… “Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın.”

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız