Dünyanın En Meşhur Hızlı Öğrenme Tekniklerinden Feynman Tekniği

858

Her şeyi kolayca, hızlıca hem de hiç unutmayacak şekilde öğrenmek… Kulağa imkansız gibi geliyor. Nobel ödüllü, 20. yüzyılın en önemli fizikçierinden,  Feynman Tekniği’nin mucidi Richard Feynman’a göre ise tam tersi.

Öğrendiğimizi sandığımız şeylerin azımsanamayacak kadar büyük bir kısmını aslında öğrenemiyoruz. Kavramların çoğu içi boş bir ceviz kabuğu gibi duruyor elimizde. Pek çok şeyi isim ve tanım olarak biliyor, fakat anlamıyoruz. Feynman Tekniği ise hepimiz için öğrenmeyi kolaylaştıran bir pusula görevi görüyor, konseptleri tam olarak anlamamız için bize yol gösteriyor. Bu çok önemli, çünkü tam olarak anladığımız şeyi yıllar geçse de unutmuyoruz. Tekniğin temelinde ise “Bir şeyi basitçe anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir.” anlayışı yatıyor.

Hayatınızın her anında, en karmaşık konularla karşı karşıya kaldığınızda bile size yardımcı olacak Feynman Tekniğinin işleyişi oldukça basit. Yapmanız gereken yalnızca birkaç şey var.

  1. İstediğiniz bir konu seçin ve bir kâğıda yazın. Seçeceğiniz konunun karmaşık olması veya hangi alanla ilgili olduğu önemli değil. Dolayısıyla istediğiniz konuyu seçebilirsiniz.

  1. Seçtiğiniz konuyu, kendi cümlelerinizle konuyla ilgili hiçbir bilgisi olmayan birine, mesela bir çocuğa anlatır gibi anlatın.  Açıklamanızda terimler kullanmayın, sade ve anlaşılır cümleler kurun. Tanım yapar gibi değil anlatır gibi açıklayın.

  1. Açıklamanızı gözden geçirin. Açıklamanızda bilmediğiniz, emin olmadığınız veya sağlam bulmadığınız yerleri işaretleyip konuyu anlatan kaynakları tekrar inceleyin ve eksik yerleri tekrar açıklamaya çalışın.

  1. Benzerlik kurun. Eğer konuyu açıklarken hala zorlanıyorsanız konu ile bildiğiniz başka bir şey arasında benzerlik kurun. Böylece konuyu zihninizde daha doğru bir yerde konumlandırıp ileride daha iyi hatırlayabilirsiniz.

 

  1. Basitleştirin. Eğer hala anlamakta zorlanıyorsanız, detayları göz ardı ederek konuyu daha da basitleştirebilirsiniz. Böylece konunun özüne odaklanıp onu anlayabilirsiniz.

 

Bu basit ve kullanışlı tekniği teknolojiden sanata,  gündelik hayata her alanda kullanabilirsiniz. Birkaç deneme yaptığınızda, tekniğin gerçekten etkili olduğunu görünce neden bu kadar meşhur olduğunu anlayabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız