Deneyimsizliğin Aşmanın 5 Yolu!

43822

Her iş ilanında “deneyimli” olmanı istiyorlar ama senin deneyimin yok. İşte bu maddeyi de aşman için sana 5 öneri getirdik! 

1.            Dikkatli ol. Gözden kaçırma. Uyanık ol. Sürekli gözlem yap, ne nerde, kim kiminle çalışıyor, iş akışları nasıl resmi ve gayriresmi olarak hallediliyor. Sürekli anlamaya çalış. Kendini sadece ekranına, boşluklarda da akıllı telefonuna kilitleme. “Aaa ben onu görmedim”, “Aaa oraya bakmamışım”, “Orada olduğunu bilmiyordum” gibi.


2.            Hızlı öğren. Ama herşeyi de sorma. Çok sert mi geldi? Oysa “sora sora Bağdat bulunur”, “iletişimimiz açıktır”, “öğrenmeyi teşvik ederiz” nerede kaldı? Hepsi doğru, ama şu da doğru: “Soru var, bir de soru var.” Bu yaşta, verilen her işin açıklanmasını iste elbette ama ilk olarak “nerden alayım”, “kime sorayım” gibi basit, hatta zavallı soruları sorma. Zaten uyanık olduğun için önceden farketmiş ol. Bilmiyorsan, basit sorularla direkt işi verene “kendim yapsaydım daha iyiydi” hissini verme. Küflü raflardan bir hikaye olan “Garcia’ya Mektup”u oku.


3.
           Genel kültürlü ol. Hadi staj da yapmadın diyelim, ama insan bilmeli kendi alanında en çok okunan siteleri. Öğrenciyken hiç mi araştırmaz? Alanında yazan iki üç köşe yazarını, blogger’ı bilmez? Sadece twitter’da takip etsen bile bir dünya konudan haberdar olursun 😉
4.            Yol yordam öğren. Ofiste ortalarda çalan telefonu çok bağırtmamak gerektiği, “mail atmıştım” ile iletişimin tamamlanmadığı, kendiyle ilgili olmasa da her müşteri çağrısını nezaketle not etmek gerektiği, eğer lokasyonunu “tag”liyorsan sosyal medyada yazdıklarına dikkat etmen gerektiği gibi şeyler okulda öğretilmiyor. Deneyimle kazanılacağı varsayılan bu “yol yordam” bilgilerini iyi gözleyerek edinip, hemen adapte edebilirsin.

5.            Sahada oryantasyon iste. İlaç şirketiyse mümessillerle, perakende ise mağazacılarla, internetse satın almacılarla, herhangi birinde müşteri hizmetlerinde en az 1 hafta geçirmeyi öner. Saha bilgisi güçtür. Saha ekibiyle tanışmak kapıları açar, işin gerçekte nasıl yürüdüğünü bilmek işleri kolaylaştırır.

sales_team
“İş bulduktan sonrası kolay” diyenler ise iş ararken deneyim biriktirsin. Ne olursa olsun bir iş edinsin. Yok, garsonluk da yapmam, kasada da durmam, diyorsa, bedavaya da olsa bir işyerine gidip gelsin.

Sonuç. Deneyim önemlidir. Yukarıdaki nedenlerle önemlidir. Bir önceki işyerinde, stajla ya da profesyonel olarak edinme şansı yoksa bile, gönüllü işler yaparak kazanmak mümkün.

Deneyimsiz olmanın bahanesi yok, dilersen www.campusonline.com sitesini ziyaret ederek, online eğitimlere katılarak, yeni meslekler adına deneyim elde edebilir, sertifika almaya hak kazanabilirsin.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız