Yabancı Ülkelerde Gayet Normal Olup Türkiye’de Garip Karşılanacak İş Hayatına Dair 7 Durum

800

İş hayatında insanlarla doğru anlaşmak için sözlü iletişimin yanı sıra sözsüz iletişim, yani konuşmadan yaptığımız davranışlar da önemli rol oynar. Öyle ki davranışlarımız bazen sözlerimizden daha çok şey anlatabilir ve iş hayatında bize yardımcı da, engel de olabilir. Bu yüzden kendimizi doğru ifade etmek için iletişimimizi doğru planlamamız gerekir. Hele ki işin içine farklı kültürler dahil oluyorsa daha da dikkatli olmalıyız. Çünkü iş hayatında bazen öyle durumlar olur ki ülkenizde tolerans gösterilemeyecek davranışlar yurt dışında alışılagelmiş şeyler olabilir bunları bilmemek yanlış algılamalara sebebiyet verebilir. Türk bakış açısıyla o durumlardan birkaçı ise şöyledir:

  • Toplantıda, ofiste uyumak

İşteyken uyumak, Türkiye’de olduğu gibi birçok ülkede hoş karşılanmamaktadır. Bunun sonucu kişinin kovulmasına kadar varabilir. Çalışma saatlerinin yoğun geçtiği Japonya’da ise işte çalışırken biraz kestirmek tam tersi bir anlam ifade eder. Onlar için bu bir çalışkanlık göstergesidir. Hatta bu durum için Japonca bir kelime bile vardır: “inemuri”, yani “görevdeyken uyumak” ya da “bir yerde bulunurken uyumak”. Inemuri, Japonya’da 1,000 yılı aşkın bir süredir sadece restoran ya da parklarda değil iş hayatında da yapılmaktadır. Herkesin içinde uyumak birçok durumda kişinin itibarını bile yükseltir. Örneğin, bir toplantıda otururken gözlerini kapayıp uyuklayan kişinin bu davranışı, toplantıya gelmemektense geldi ama çok çalıştığı için uyuyakaldı diye centilmence bulunup takdir edilebilir.

 

  • Toplantıya saunada devam etmek

Bazı ülkelerde, örneğin Finlandiya’da çalışma fırsatı bulursanız sizi iş toplantısı için saunaya davet ettiklerinde şaşırmamalısınız. Bu ülkelerde iş dünyasının ileri gelen yöneticilerinin ve öne çıkan politikacılarının birlikte bir saunada saatlerce çıplak oturup konuşarak sosyalleşmeleri olağandır. Dolayısıyla iş görüşmeleri için restoran gibi sauna da sıklıkla tercih edilen yerlerdendir.

 

  • Verilen hediyeyi defalarca geri çevirmek, kabul edince de açmamak

Türkiye’de yetişmiş bir insan için gerçekten sinir bozucu bir durum. Böyle bir durumla karşılaşınca verdiğiniz hediyeyi geri almak isteyebilirsiniz. Fakat sinirlenmenize gerek yok. Zira bu; Hindistan, Çin ve diğer bazı Asya ülkelerinde kibarlık olsun diye yapılıyor. Örneğin Çin’de hediye takdim edilen kişi, hediyeyi 3 kez geri çevirebilir. Böyle bir durumda dördüncüyü bekleyin, dördüncü takdiminizde hediyenizi alacaklardır. Bu ülkelerde hediyeyi veren kişinin önünde açmanız kabadır ve açgözlü olduğunuz algısı yaratır. Bu yüzden size hediye verildiğinde öncelikle reddedin, sonra alın ama açmayın; hediye verdiğinizde de önce istemezlerse sonra da açmazlarsa olumsuz algılamayın.

 

  • Kişisel alan sınırlarına göre konumlanmak

Bir kişiye iyice yaklaşıp konuşmak Türklerde sadece sosyal hayatta değil, iş hayatında da yaygın görülen bir alışkanlıktır. İspanya, İtalya gibi ülkelerde bu normal bir davranıştır. Fakat söz konusu A.B.D. olunca durum değişiyor. Amerikalı biri görünmez kişisel alan sınırlarının aşılmasından rahatsız olur. Amerika gibi bazı ülkelerde insanlar karşısındaki kişi kendine fazla yaklaştığında geri geri gidebilir, bunu yaparak kendisiyle karşısındaki arasına belli bir mesafe koymaya çalışır. Bu durumda uzaklaşan kişi sizi duymayacak sanıp üzerine gitmemelisiniz, bu onlar için çok rahatsız edici olabilmektedir.

  • Asla “hayır” dememek

Bazı Asya ülkelerinde olumsuz konuşmak hoş karşılanmaz. Örneğin Tayland’da insanlar konuşurken “hayır” kelimesini kullanmamaya çalışırlar. Bu yüzden Taylandlı birileriyle iş yaparken bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri karşınızdaki kişinin “bakarız” veya “düşünelim” gibi sözlerinin başka anlama gelebileceğidir. Yanlış anlamamaya dikkat etmelisiniz, çünkü bu sözleri söylerken aslında “hayır, bunu asla yapamayız” demeye çalışıyor olabilirler.

 

  • Toplantı esnasında telefonların susmaması

Türkiye’de önemli bir iş toplantısında, toplantıdakilerin telefonu sessize alması ve telefonlarıyla ilgilenmemesi beklenir. Çin’de ise toplantıda telefonlar sessize alınmaz. Bu yüzden bir Çinliye defalarca çalan telefonunu kapatması söylenemez.

 

  • Bir iş kartını iki elle tutarak alıp vermek

İş kartları Çin ve Japonya’da o kadar önemsenir o kadar saygıdeğerdir ki bu ülkelerde bir iş adamı kartını iki eliyle uzatarak verir. Karşılığında da alan kişinin kartı nezaketen iki eliyle tutması beklenir.

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız