Üniversite Hayatından İş Hayatına Geçenlerin Yaşadığı 6 Absürt Durum

500
  • Üniversite Hayatından İş Hayatına Geçenlerin Yaşadığı 6 Absürt Durum

Yıllardır ilkokul, lise, üniversite derken pek çok eğitim kurumu gördünüz. Bu süreç boyunca pek çok kez de aklınızın almadığı, acayip durumlara şahit olmuşsunuzdur. Mezun olup işe başladığınızda profesyonel bir iş hayatına sahip olacaksınız. Fakat profesyonel deyip geçmeyin, müjdemizi isteriz! İş hayatında bu saçma durumlarla muhtemelen daha fazla karşılaşacaksınız. İşte kesinlikle karşılaşacağınıza emin olduğumuz bu absürt durumlardan sadece birkaçı:

  • Sabah Erken Kalkamamak Üniversiteden Kalan Bir Alışkanlık Olarak Devam Edecek

O yıllar hiç yaşanmamış gibi gelebilir ama evet, lise ve ilkokul hayatı boyunca sabah erkenden kalkan sizdiniz. Fakat üniversite okudunuz ve pek çok üniversiteli gibi siz de bu üstün özelliğinizi ne yazık ki kaybettiniz. Dolayısıyla kendinize “Eskiden nasıl uyanabiliyormuşum?” diye sıkça sormanız oldukça olağan.

  • Kendinizi Anlaşılması Zor Şeyleri Tek Başınıza Çözümlerken Bulacaksınız

Mesela üst düzey bir çalışandan teknik terimlerle dolu bir mail geldiğinde bu mailden hiçbir şey anlamamanız işin başında çok sık görülen bir durumdur. Siz işe başlayınca her şey çok düzenli ve mantık çerçevesinde ilerleyecek sanmışsınızdır fakat öyle olmaz. Fazlasıyla şanslı değilseniz size kimse sizin beklediğiniz detaylı açıklamaları yapmayacaktır. İlk olarak maili neden anlamadığınızı anlamaya çalışırsınız. Muhtemelen anlamadığınız için moraliniz bozulur, kendinizi kötü ve iş için yetersiz hissedersiniz. Hatta iş tekliflerinde bir hata olduğunu ve sizi kazara işe aldıklarını bile düşünebilirsiniz. Fakat tüm bu düşünceleri kafanızdan atıp anlamış gibi davranmaya karar verirsiniz. Öyle ki sonunda kendinizi kaptırıp anladığınızı sanırsınız ve bir süre sonra bir bakmışsınız ki gerçekten anlıyorsunuz.

  • Ofistekilerin Doğum Günlerinde Alınan Pastalardan Yememek İçin Diyete Başlayacaksınız

Ofiste neredeyse her hafta birilerinin doğum günü kutlanıyor olabilir. “Ne sakıncası var, pastayı herkes sever!” demeyin. Bu duruma tam anlamıyla alışana kadar her hafta koca bir dilim pasta yeme ritüeline katılmak size garip gelecek ve kendinizi bundan kaçınmaya çalışırken bulacaksınız. Yemeyi reddettiğinizde size yönelen anlamsız bakışlardan kurtulmak için, diyete başladığınızı ilan etmeniz gerekebilir.

  • Etkinlik Anlayışınız Paradigma Kaymasına Uğrayacak

Free Friday’ler, tavuk döner öğle yemekli Perşembe’ler veya kozmetik satıcısının havaalanındaki duty free’den topladıklarıyla şirkete geldiği Salı’lar gibi basit etkinliklerden orantısız miktarda haz almaya başlayacaksınız.

  • Ofisteki Soğuk Savaşa, Kaçsanız Da Sonunda Dahil Olacaksınız

Siz hangisindensiniz? Sürekli sıcaklayanlardan mı yoksa sürekli üşüyenlerden mi? İki tarafın farklı pek çok özelliği olmasına rağmen ortak bir emelleri vardır: Durmadan ve yılmadan ofisin sıcaklık derecesi hakkında şikâyet etmek. Üşümek ya da sıcaklamak gibi oldukça insani durumlar için neden her gün düzenli olarak en az bir kez tartışıldığını başta anlamayacak olsanız da, kısa zaman içerisinde kendinizi belki de bu savaşın baş aktörlerinden biri olarak bulacaksınız.

Son Not: İş dünyası okul gibi kendi başınızın çaresine kendiniz baktığınız, çoğunlukla istediğiniz gibi takıldığınız, yani bağımsız olduğunuz bir yer değil ne yazık ki. İş hayatında sürekli başınıza ekşiyen birileri olacak ve bunları idare etmeniz gerekecek. Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, insan yönetmek aslında iş hayatının size kattığı en büyük yetkinlik olacak. Karşılaştığınız zorluklardan keyif almaya ve bunlardan yeni şeyler öğrenmeye çalışmanız, iş hayatında yapacağınız en doğru hareketlerden biri olacaktır.

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız