İş Hayatında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde!

646

İş hayatında yeni misiniz?

Sizin için bu zorlu hayatta dikkat etmeniz gereken 5 maddeyi sıraladık…

1)Gizliliğe önem verin. İş yaptığınız kişi ve kuruluşların, beraber iş yaptığınız ortaklarınızın ticari ve meslek sırlarını özenle koruyunuz. Bu sizi daha güvenilir bir çalışan yapar ve hem iş yaptığınız müşterilerin hem de yöneticilerinizin gözünde ayrışmaya başlarsınız.

 

 

 

 

 

 

2) Argo konuşmayın. Toplum içinde nasıl konuşuyorsanız, iş yerinizde de bir toplumda olduğunuzu bilerek ona göre konuşun. “Siz” hitabını mutlaka kullanın, gereksiz samimiyetlerden kaçının.

 

 

 

 

 

3) Yalan konuşmayın. Hepimiz biliyoruz ki “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.” Elbet bir yerde söylediğiniz yalan ortaya çıkar. Ortaya çıktığı zaman tüm çalışma arkadaşlarınız ve yöneticilerinizin gözünde güven kaybı yaşarsınız. Ayrıca müşterileriniz de sizinle bir daha iş yapmak istemeyebilir. Unutmayın bazı işlerin sermayesi insandır ve insan kaybetmenin en kolay yolu yalan söylemektir.

 

 

 

 

4) Kibirli olmayın. Sakın küçük dağları ben yarattım havasına girmeyin, hiç bir zaman. Her zaman bilgi açlığınızı, öğrenme hevesinizi koruyun. Hayatta olduğu gibi, iş yaşamınızda da bir çok insan sizlere bir şey öğretmek için hayatınıza giriyor. Kibrinizi bir kenara bırakın ve her güne sıfırdan başlıyormuş gibi davranın.

 

 

 

 

 

 

5) Sorumsuz olmayın. İş yaşamında son dönemlerde yaşanan en büyük problem. Size bir görev veriliyorsa yerine tam ve zamanında yerine getirin. Görevi yerine getirememek için gerçek bahaneleriniz olabilir. Bunları hemen diğer iş arkadaşınıza iletin ve görevin aksamaması önlemleri alın.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız