İş Hayatına Başlamadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey

563

Mezun olup ilk işinize kabul edildiğinizde muhtemelen iş hayatı hakkındaki mevcut bilginiz, yalnızca yaz stajlarında ve yarı zamanlı stajlarda öğrendiklerinizden ibaret olacak.  Fakat bu kez tam zamanlı, ciddi bir işe başlıyorsunuz. Gerçek iş hayatı beklediğinizden çok daha farklı gelebilir ve bu yüzden daha önceki gözlemlerinizden edindiğiniz bilgiler yeterli olmayacaktır. Dolayısıyla bu yeni süreçte size ışık tutacak, faydalı birkaç tavsiye iş hayatına uyum sağlamanızı ve başarı basamaklarını tırmanmanızı kolaylaştırabilir.

İş yerinde üzerinde konuşulmayan, bariz kurallar olduğunu hepimiz biliriz; işe geç kalmamak, toplantıda telefonla uğraşmamak gibi. Bu yazıda ise ilk işinize başlamadan önce birçok kişinin size söylemeyeceği ama bilmeniz gereken 10 şeyden bahsedeceğiz.

  1. Çekinmeyin, insanlarla tanışmak konusunda öncü olun.

İş yerinizde nerede, kiminle karşılaşırsanız karşılaşın selam verin, mümkünse tanışmaya çalışın. Kendinizi tanıtın; işe yeni başladığınızı, hangi departmanda çalıştığınızı söyleyin. Karşınızdakini fazla sıkmadan küçük sohbetler başlatın. Bir süre sonra olumlu etkilerini görmeye başlayacaksınız.

 

  1. Uyum sağlayın.

İş yerinizdeki ortama, kültüre uygun davranın. Eğer şirkette grup halinde çalışılıyorsa toplantılarda veya ortaya koyduğunuz çalışmalarda bireysel davranamamalı, “ben” değil “biz” öznesini kullanmalısınız.

 

  1. Geleneklere bağlı olmak artı yaratabilir.

Üyesi olduğunuz yeni neslin tüm özelliklerini yansıtmamanız bazı durumlarda iyi olacaktır. Birçok kişi zamane gençlerinin saygılı olmaması, sürekli mesajlaşması, salaş giyinmesi gibi olumsuz yönlerinden yakınmaktadır. Bu nedenle her ne kadar artık bu bakış açısı yerini daha esnek ve özgür iş alanlarına bıraksa da, bazı iş yerlerinde akranlarınızdan farklı durmak için iş yerinin kıyafet kurallarına uymanız, işe boyalı ayakkabılarınızla gelmeniz, tıraş olmanız, kişisel cep telefonunuzdan uzaklaşmanız ve saygıda kusur etmemeniz gerekebilir.

 

  1. Sosyal medya hesaplarınızı kullanın.

Sosyal medya hesaplarınız, çalışmalarını takdir ettiğiniz kişilerle veya işverenlerle iletişim kurmak için faydalı bir araçtır. Bu hesaplarınızı kullanarak varlığınızı hissettirin. Üst düzeydeki veya örnek aldığınız kişilerin paylaşımlarını beğenin, paylaşın, paylaşımlarına yorum yazın veya cevap verin. Onlara bu şekilde kolayca ulaşabilir, kendinizi tanıtabilir ve bağlantılarınıza yeni kişiler katabilirsiniz.

 

  1. İnsanlarla birebir iletişime geçin.

Sizinle benzer düşünce yapısında olan, üst düzeyde kişileri bulabileceğiniz sosyal ortamlara girmeye çalışın. Mesela gidip bu kişilerin olduğu hayır kuruluşlarına, spor veya sanat kulüplerine üye olun, sık sık buralara giderseniz zamanla yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

  1. Kontrollü ve organize olun.

İşinizi zamanında yapmak kadar önemli olan bir diğer unsur da organize ve kontrollü yapmanızdır.  Telaşla tamamladığınız bir görevin kalitesi, üzerinde düşünülerek adım adım hazırlanmış bir görevin kalitesinden düşük olur. Zamanınızı ve yapacaklarınızı dikkatlice planlayın ve verilen görevi bu plana göre tamamlayın.

 

  1. Önünüzdeki günleri planlayın.

Gelecek günleri nasıl geçireceğinize dair planlar yapın. Bu sadece verilen işi yetiştirmek için değil aynı zamanda sosyal bağlantılarınızı güncel tutmak ve işle ilgili fırsatları kaçırmamanız için de faydalı olacaktır. Örneğin hocanızla, eski iş arkadaşlarınızla veya yöneticinizle birkaç haftada bir buluşmalar ayarlayabilirsiniz. Ayrıca kariyerinizle ilgili eğitimlere gidebilir; yurt dışından gelen, hayranı olduğunuz bir iş adamının söyleşisine katılabilirsiniz.

 

  1. Önem arz eden tek şey para değildir.

Yeni işinize başlamadan önce maaş pazarlığı yapmaya hazır olun. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey sadece maaş değildir. Çalışacağınız şirketin yeni başlayan biri için tasarladığı kariyer planının net olması, iş yerinin ikamet ettiğiniz yere yakınlığı, sizin için yaptırılacak sağlık sigortasının kapsamı, ikramiyeler vb. birçok unsuru göz önünde bulundurarak iş teklifini değerlendirmelisiniz.

 

  1. Teknolojiyi takip edin.

Sadece yeni çıkan telefonları değil, her alandaki teknolojiyi takip edin. Gelişmelerin farkında olun. Teknolojiden haberdar olmanız işinizde yardımcı olacak teknolojik bir yeniliği fark edip şirkete katkı sağlamanıza yardımcı olabilir veya şirkette sizden çok üst düzeyde birinin bile öğrenmek için size danışmasını sağlayabilir.

 

  1. İşinizi yapmış olmak için yapmayın.

Belli bir zaman geçirmenize rağmen işinizi sevmediğinizi hissederseniz başka bir iş bulmaya çalışın. Sevmediğiniz bir işte çalışmanın fırsat maliyeti uzun dönemde fazla olacaktır. İşinizi sadece yapmış olmak için yapmanız işteki takım arkadaşlarınız ve yöneticiniz tarafından rahatlıkla sezilebilir. Kendinizi vererek, uğraşarak hazırladığınız çalışmaların ise fark edilmeyeceğini sanmak büyük bir yanılgıdır. İşinizi isteksizce yapmanız sizin gelecekte daha üst pozisyonlara aday gösterilmenize ve işinizde ilerlemenize engel olacaktır. Bu nedenle kalabalıktan sıyrılmak için uğraşmak, farklı olmaya çalışmak faydalı olacaktır.

 

 

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız