İş Dünyasında Yaşanmış Tüm Zamanların En Büyük Rekabetleri

729

İş dünyasında rekabet olumsuz bir durum gibi gözükse de ekonomi ve tüketiciler için faydalıdır. Rekabetin olması, şirketleri iyi hizmet vermeye, tüketicinin ihtiyacına göre ürün yapmaya ve bu ürünün fiyatını olabildiğince düşürmeye zorlar. Bu sayede halka daha ucuz fiyata daha iyi hizmet verme gayreti içerisine giren şirketler refahı artırmaya yardımcı olur.

İş dünyasındaki bu büyük rekabetlerin başka olumlu sonuçları da vardır elbette, insanlara yıllarca birbirlerine anlatacağı efsane hikayeler sunması gibi. İşte o hikayelerin yaratıcılarından bazıları:

  • Sony – Nintendo – Microsoft

Fazla göz önünde yaşanmasa da oyun konsolu sektöründe 1970’li yıllarda Atari ile başlayan ve sonrasında şirketlerin zarar etmeleri pahasına hala devam eden sıkı bir rekabet söz konusu. 2000li yıllara dek Nintendo, diğer tüm üreticiler karşısında yaptığı stratejik hamlelerle ve çeşitli sürümlerdeki konsollarıyla rekabette öncülüğü sağlasa da Sony’nin PlayStation2’si sektörde tüm dengeleri değiştirdi. Bu dönemde Nintendo dahil tüm rakiplerini geride bırakan Sony, Sega’nın pazardan çekilmek zorunda kalmasına bile neden oldu. Tabii Sony’nin ortalığı birbirine katması, bilgisayar oyunları konusunda nam salmış olan Microsoft’u da harekete geçirdi ve Xbox ortaya çıktı. Microsoft, tarihindeki en büyük pazarlama bütçesini ayırarak Sony’nin kabuslarına girmeye başladı desek yeridir. Sonraki yıllarda Nintendo’nun Wii’si, Sony’nin PS3 ve PS4’ü ve Microsoft’un Xbox 360’ı ile büyüyen bu büyük rekabet ağı bizi 2017 yılında da şaşırtacak gibi. Zira üç üreticinin de yeni modelleri konusunda haberler yayılmaya başladı bile.

  • Coca Cola – Pepsi

Pek çoğumuzun rakip şirketler denince aklımıza hemen Coca-Cola ve Pepsi’nin gelmesi tesadüf değil, çünkü onlarınkisi 100 yılı aşmış efsanevi bir rekabet. Coca-Cola’dan 12 yıl sonra yine Coca-Cola gibi Amerika’da bir eczacı tarafından icat edilen Pepsi, ortaya çıkmasıyla birlikte büyük bir rekabeti de başlatmış oldu. Büyük Buhran zamanında zor durumdaki Pepsi’yi rakip olarak görmeyen Coca-Cola, Pepsi’yi satın almayı reddetmesiyle belki de en büyük hatayı yaptı. Pepsi, geri dönüştürülmüş cam şişeleri kullanmayı akıl edince aynı fiyata iki katı fazla kola satabilmeye başladı ve kendini toparladı. İlerleyen yıllarda Pepsi de Coca-Cola da kendi tadım testlerini yapmaya başladı. Her iki firmanın katılımcıların gözlerini kapatarak yaptığı testlerde, katılımcıların Pepsi’nin tadını Coca-Cola’dan daha çok beğenmesi işleri daha da kızıştırdı. Reklama büyük bütçeler ayıran Coca-Cola dünya çapında yoğun reklam kampanyaları yapmaya başladı. Günümüzde Coca-Cola alkolsüz içecek üreticiliğinde dünya ve Amerika lideri iken Pepsi ürün çeşitliliği sağlamış, atıştırmalık ve restoran işlerine girerek alkolsüz içecek sektöründe kaybettiği satışları bu sektörlerde telafi etmektedir.

  • Airbus – Boeing

Dünyanın en büyük iki uçak üreticisinin bu rekabeti uçak endüstrisinde ortaya çıkan diğer firmaları satın almaları sonucunda o kadar güçlenmiştir ki piyasaya girmeye çalışan yeni üreticiler tutunamayıp kapanmış, sonucunda sektörde çiftel piyasası oluşmuştur. Yıllarca market lideri bazen Amerikalı Boeing, bazen Avrupalı Airbus olmuştur. Şirketlerin operasyonlarına ve satışa dair neredeyse tüm bilgileri sır gibi saklanmaktadır. Bu iki uçak firmasının da ürettiği uçaklarda güvenlik farkı yoktur, ikisi de son derece güvenlidir. Farkları ise şu: Airbus ürettiği uçaklarda konfora önem vermiş ve insan hatasını önlemek için uçağın neredeyse her adımını elektronikleştirerek kontrol ve karar verme yetkisini uçağın bilgisayarına vermiştir. Boeing ise bu yetkileri pilota bırakan uçaklar üretmektedir.

  • Apple – Samsung

İş hayatında son yıllarda belki de en pahalıya mal olan rekabetlerden biri Apple ve Samsung arasındakidir. Apple’ın tedarikçisi durumundayken bir anda en büyük rakibi olan Samsung, patent kurallarını çiğnemekle suçlansa da Koreli üreticinin cevabı devam eden mahkeme süreçlerinin yanında pazar payını arttırmak oldu. “Neredeyse aynı” telefonu daha ucuza üreten Samsung, 2013 yılında iPhone ve iPad’i taklit ettiği düşünülen ürünleri sebebiyle oldukça büyük bir ceza alsa da zaten pazardaki aslan payını kaptığından dolayı cezadan çok da etkilenmiş gibi görünmüyor. Şimdilerde özellikle Uzakdoğu pazarındaki üreticilerin de ektisiyle dengeler değişse de bu iki dev her sene çıkardıkları yeni modeller ile güçlü rekabetlerini devam ettireceklerdir.

 

  • Hasbro – Mattel

Oyuncak mağazalarını donatan o şirin ve eğlenceli rengarenk oyuncakların arkasında da kıyasıya bir rekabet var. Özellikle Barbie ile efsaneleşmiş, Fisher-Price, Winx Club ve daha birçok oyuncağın üreticisi Mattel ve Monopoly, Transformers, Mr Potato Head, Beyblade, Starwars gibi marketi kasıp kavuran oyuncakların üreticisi Hasbro’nun rekabeti; 1996’da Hasbro, Mattel’in satın alma teklifini reddettiğinden beri hiç durulmuyor. Son yıllarda cinsiyet rolleri konusunda oyuncaklarına gösterilen tepkiye karşılık, bu iki firma yeni oyuncaklar üreterek tüketicilerini geri kazanmaya çalışıyor. Çok hızlı değişen müşteri istekleri ve popülaritesi sürekli değişen çizgi filmleri takip ederek piyasada başarılı olacak oyuncakları öngörüp üretmek bu iki şirketin rekabetini şekillendiriyor.

 

  • McDonald’s – Burger King

 

Dünyanın en ünlü rekabetlerinden birini sergileyen McDonald’s ve Burger King’in rekabeti nihayetinde daha ucuz ve daha lezzetli burger yapma yarışından fazlası değil. Çıkardığı Whopper burgeriyle büyük bir hamle yapan Burger King, McDonald’s’ın ucuzluğuna karşı lezzet ve kalite avantajını öne sürdü. Bunun üzerine McDonald’s rakibine Big Mac’i üreterek cevap verdi. Son zamanlarda müşterilerin kaliteli yemeğe daha çok önem vermesiyle bu iki restorandan hangisinin köftelerinin daha kaliteli et barındırdığı tartışmaları alevlendi. Tabii günün sonunda iki rakibin birlik olup diğer restoranlarla rekabet etmesi de kaçınılmaz, özellikle şimdilerde tüketicilerin daha sağlıklı yemek yerlerini tercih etmeye başlamasıyla.

 

  • BMW – Mercedes

Belki hatırlarsınız; geçtiğimiz sene Mercedes, BMW’nin 100. Yılını kutlama amacıyla 100 yıllık rekabet için BMW’ye teşekkür eden bir reklam yayınlamıştı. Reklamda dipnot olarak da Mercedes şöyle demişti: “Önceki 30 yıl biraz sıkıcıydı.”. Otomobilin mucidi Karl Benz, iş ortağıyla Mercedes-Benz’i BMW’den 30 yıl önce kurmuştu. O yıllardan beri bu iki Alman otomobil devi dünyanın en güvenilir otomobil üreticilerinden olmuştur. Birbirlerine emniyet, performans, lüks, iç-dış dizayn, fiyat konularında üstünlük sağlamak için ürettikleri farklı modellerle sadece Mercedes değil tüm dünyanın teşekkür edeceği kadar takibi zevkli bir çekişme yaratmışlardır.

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız