İş Ararken Nasıl Pozitif Kalacağınızı Gösteren 5 Yol!

561

İş aramak oldukça zor ve stresli bir süreç. Kariyer endişeleri ve maddi eksiklikler insanı sıkıntıya sokabilir. Ama bu sürede moralimizi bozmamamız önemli. Peki bu süreçte nasıl pozitif kalabiliriz? İşte size yardımcı olacak 5 yol…

1) Kendinize her durumda izin verin

1428656145601
İş arama süresi uzadıkça duygusal değişimler ve geçişler yaşamak oldukça normal. Eğer kötü bir gün yaşıyorsanız kendinizi zorlamayın buna izin verin. Ama kendinizi bir depresyona götürecek kadar da işi ileriye götürmeyin.

2) Spor yapın

jogging-happy
Herhangi fiziksel bir egzersiz ya da gevşeme tekniği endorfin ( mutluluk hormonu) salgılamanızı sağlar. Düzenli olarak  günde 20 dakikalık bir yürüyüş, yoga, bisiklet sizi daha çok mutlu eder.

 

 

 

 

 

 

 

3) İç sesinizi kontrol edin

iç
Sürekli aklınızda dolaşan “şunu şöyle yapsam belki iş bulurdum ya da ne kadar tembel bir insanım, ne kadar şansızım” gibi sesleri yok etmeye çalışın.  Bunlar tamamen gerçek dışı ve sizin moralinizi düşüren şeyler.

4) Kendinize daha iyi sorular sorun

question-mark
Bugün nasıl gitti? Bu mülakatta benim yaptığım en iyi şey neydi? Bu konuşmadan ne gibi dersler çıkarabilirim? Bu hafta yaptığım en önemli iş neydi? Bu ve bunlar gibi sorular sizi ileriye taşımaya yardımcı olur. Bu soruların cevabı düşüncelerinizi olumlu yöne çevirebilir. Ve böylece sizi doğru eylemlere yönlendirir.

5) Kontrol edemeyeceğiniz şeyler için strese girmeyin

is-yerinde-stres1
Ülkenin ekonomik durumunu, henüz işe başlamadığınız şirketlerin işe alım politikalarını siz düzeltemezsiniz. Bu yüzden elinizde olmayan şeyler için kendinizi sıkmayın.

 

Eğer bu yolları da denediniz ve hala karamsar iseniz sizi “Problem Çözme Teknikleri” eğitimine davet edelim.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız