Hem Okuyup Hem Çalışan “Helal Olsun” Dediğimiz Kişiliklerin 5 Bilindik Özelliği

1142

Hem Okuyup Hem Çalışan “Helal Olsun” Dediğimiz Kişiliklerin 5 Bilindik Özelliği

Her baba yiğidin harcı değildir hem okuyup hem çalışmak. Kendine güvenmeyen, derslerini başarıyla tamamlarken bir yandan da kariyer yapacağına inanmayan birinin yapabileceği iş değildir. Fiziksel yorgunluğunu geçelim, psikolojik baskısı bile yeter insanı bu yoldan çevirmeye. Düşünsenize arkadaşları oturup sınavlara çalışırken, kafelerde sohbetin dibine vururken, piknikte top oynarken çalışan öğrenci işinin peşindedir. Çoğu zaman bu kişiler ya bir yakınınız tarafından size övülen komşunun çocuğudur ya da arkadaşlarınızın parmakla gösterdiği bir akranınızdır. Hepimizin hayranlıkla baktığı, azımızın başarabildiği bir şeyi yapar çünkü onlar. Hepsinin de temelde ortak birkaç özelliği vardır. Onları, “helal olsun” denecek kişiler yapan temel özelliklerden bazılarını bilmek bizim için de faydalı olabilir.

  • Bu kişilerin eli çabuktur, zaman yaratmakta başarılıdırlar

İşlerini hızlı hızlı yapıp bitirmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Derslerinden zaman yaratıp kalan vakitlerinde çalışan bu kişiler zamandan tasarruf etmeyi iyi bilir. İş ve okul dışında; arkadaşlarına, kültür-sanat aktivitelerine, spora, kitap okumaya ve bu gibi etkinliklere zaman ayırmak onlar için daha zordur. Dolayısıyla bunlara zaman yaratabilmek onları çok daha fazla mutlu eder. Bu yüzden zamanlarının ne kadarını işe, okula ve sosyal aktivitelere ayıracaklarının hesabını tutarlar.

  • Disiplinlidirler

“Aman ya yaparız bir ara.” düşüncesinde değildirler. Neyi ne zaman yapacaklarını önceden planlar, ona göre hareket ederler. Son dakikaya bırakmayıp işlerini verilen süre zarfını verimli kullanarak adım adım tamamlamayı severler. Derslere de işe de gerektiği kadar gayret sarf eder, ikisini de önemserler. Çalışırlar ama disiplinli, ne yaptıklarını bilerek çalışırlar.

  • Paranın kıymetini bilirler

Paranın kolay kazanılmadığının, para kazanmanın emek ve özveri istediğinin farkındadırlar. Bu bilinçle okurken bazen para kazanmak için, bazen kendini geliştirmek için, bazen de her ikisi için çalışma ihtiyacı duyarlar. Para kazanmanın zorluğunu bildiklerinden kendilerinin çalışıp kazanmadığı parayı çarçur etmektense kendi kazandıklarıyla geçinmek isterler. Paranın kıymetini bilir, harcamalarını yaparken daha iyi düşünürler.

  • Kendilerini tanımaya, keşfetmeye önem verirler

Okurken çalışmak iş hayatını daha yakından görmek için büyük bir şanstır. Bu kişiler okurken çalıştıkları işlere çoğu kez yapmak istedikleri asıl işi keşfetmek veya iş hayatını prova ederek kendilerinin iş hayatındaki hallerini görmek için girerler. İşteki çalışmalarıyla, deneyimleriyle kendilerini geliştirmeye önem verirler.  Zamanla yanlış veya doğru yaptıklarından dersler çıkarır; kendilerini, davranışlarını, insanlarla ilişkilerini, düşünce ve problem çözme tarzlarını daha iyi anlarlar.

 

  • Boş durmayı sevmezler, daima bir şeylere katkıda bulunmak isterler.

Sadece öğrencilik hayatlarına devam etmek onlar için dış dünyadan izole olmak gibidir. “Hızla değişen dünyanın dışında kalmamak, bir şeylerin parçası olmak.” olarak görürler iş hayatını. Bu yüzden iş dünyasında kendilerine yer edinmek isterler. Bunu da olabildiğince çabuk yapmak isterler. Düşüncelerini, bilgilerini paylaşarak ve başkalarından öğrenerek işin içine daha çok girmeyi; çözümler bulup yeni fikirler üretmeye çalışmayı isterler. Bu şekilde hayatlarına daha çok anlam kattıklarını hissederler.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız