Büyük Umutlarla Kurulup Kısa Sürede Batan, Bir Zamanların Gelecek Vaadeden Şirketleri

1593

Büyük Umutlarla Kurulup Kısa Sürede Batan, Bir Zamanların Gelecek Vaadeden Şirketleri

Kurulan Startup’ların %90’ının ilk birkaç sene içerisinde başarısız olduğu bilgisini çokça duyarız. Şirket kurmanın ve şirketi doğru yönetmenin herkesin yapamayacağı, zor bir şey olduğunu bildiğimizden bu istatistiği çok şaşırtıcı bulmayız. Burada asıl şaşırtan şey, dünyanın en önemli şirketlerinden ve yatırımcılarından destek alan, kısa sürede ünlenen ve dünyayı değiştireceğine önemli iş adamlarının bile gönülden inandığı startupların yaşadığı iflaslardır. Yüzlerce ileri gelen kişinin desteğiyle bile yürüyemeyen bu umut vadeden girişimlerin başarısızlığı, bize şirket kurmanın çok katmanlı ve derin yapısına dair dersler veriyor. İşte o şirketlerden bazıları:

AltaVista

 

İlk kurulan arama motorlarından AltaVista 1995 yılında sahneye çıkmasıyla beraber kısa sürede dünyanın en çok kullanılan arama motorlarından biri olmayı başarmıştı. Birkaç yıl içerisinde günde 80 milyondan fazla tıklanma sayısına ulaşarak başarısı haberlere ve kitaplara konu olan şirket, web aramalarının farklı işler için nasıl kullanılabileceğini öngöremeyince tahtını kendisinden sonra kurulan Google’a kaptırdı, sonrasında da Yahoo tarafından satın alındı ve ilerleyen yıllarda kapatıldı.

 

Wang Laboratories

1951 yılında bilgisayarlar için çok önemli olan manyetik çekirdek belleğin geliştiricisi Dr. Wang tarafından kurulan bu bilgisayar şirketi kelime işlemcileri, hesap makineleri, bilgi sistemleri gibi birçok farklı ürün grubunda hizmet veriyordu. Manyetik çekirdek belleğin patentine sahip olan Wang Laboratuvarları, patenti IBM’e satıp IBM’den aldıkları parayla yıllarca işlerini geliştirmeye çabaladı. Televizyonlarda reklamları gösterilen ilk bilgisayar şirketlerinden olan Wang Laboratuvarları, IBM’in küçük ama etkili rakibi olarak gösteriliyordu. Şirketin uzun dönemdeki planı ise IBM’den daha başarılı olmaktı. Şirketin kendi gücüne olan aşırı inancı ve şirkettekilerin Dr. Wang’in liderliğine duydukları abartılı hayranlık ise Wang Laboratuvarları’nın markette olup bitenlere kayıtsız kalıp teknolojiyi yeterince takip edemeyerek yanlış kararlar vermesine neden oldu. Sonucunda ise yaptığı çalışmalarla bilgisayar endüstrisini şekillendiren, başarılı ve belki de şu an ismini Apple kadar iyi bileceğimiz bu şirket kitaplara konu olan başarısızlığıyla tarihteki yerini aldı.

 

Napster

90lı yıllarda Shawn Fanning and Sean Parker tarafından kurulan Napster o dönemde hayal etmesi bile güç bir iş fikrini hayata geçirmişti, kullanıcılarının internet üzerinden birbirleriyle bedava müzik paylaşmasını sağlıyordu. Bir anda inanılmaz bir hızda büyümeye başlayan şirket, kısa sürede 80 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştı ve sonrasında beklenen oldu. Şarkılarının ücretsiz paylaşılmasını istemeyen müzisyenler şirketi dava etmeye başladı. Haklarında açılan sayısız davanın sonucunda Napster, üyelik ve parayla müzik satın alınan bir platforma dönüşmek zorunda bırakıldı. Yeni sistem getirilince düşen kullanıcı sayısı ile gelen sıkıntılar, şirketin 2001 yılında iflas etmesine neden oldu.

 

Secret

2014 yılında piyasaya IOS ve Android uygulaması olarak sürülen Secret, kullanıcılarının anonim olarak sadece arkadaşlarının veya diğer tüm kullanıcıların görebileceği mesajlar paylaşmasını sağlıyordu. Milyonlarca dolar yatırımla işe başlayan, benzer uygulamaların yaratıcısı olan şirketlerden çok daha başarılı olacağı beklenen Secret sadece 16 ay sonra 2015’te, kurulma amacının dışına çıkıp insanlar tarafından kötü niyetli kullanılması neden gösterilerek kapatıldı.

 

Pets.com

 

Evcil hayvanlar için ürünler satmak üzere kurulan bir web sitesi olarak yoğun pazarlama kampanyalarıyla tanınır olmayı başarmıştı Pets.com. Sektöre iddialı bir giriş yapan çevrimiçi alış veriş sitesi, satışlarında kısa sürede önemli artışlar yakalamıştı. Fakat gelirlerinin reklam harcamalarının yanında oldukça düşük kalması sonucunda para sıkıntısı çekerek 2 yıl içerisinde iflas etti.

 

Leap Transit

 

Şehir içi otobüslerine yeni bir soluk kazandırmak üzere San Francisco’da 2013’te kurulan Leap Transit yolcularına lüks otobüslerle hizmet vermek için yola çıkmıştı. Birçok kişi tarafından araç trafiği sorununu çözebileceği öngörülen şirketin otobüslerinde kablosuz internet, kahve, atıştırmalıklar, şarj etmek için prizler ve deri koltuklar vardı. Biletlerinin fiyatı ise tek yöne 6 dolardı. Silikon Vadisindeki yatırımcılardan büyük paralar alan şirket, birkaç ay hizmet verdikten sonra birtakım eyalet düzenlemelerine uymadığı gerekçesiyle kapatıldı.

 

Ping

 

Apple tarafından geliştirilen iTunes Ping, müzik ve sosyal ağı birleştirerek kullanıcıların arkadaşlarının incelediği veya satın aldığı müzikleri, kendiyle aynı müzik zevkine sahip kişilerin dinlediği diğer müzikleri görmesini sağlıyordu. Büyük umutlarla kurulan bu yeni girişim de 2 yıl içerisinde Facebook ve Twitter’ın iTunes’a entegre edilmesiyle kapatıldı.

 

Webvan

 

1996’da kurulan çevrimiçi market alışverişi sitesi Webvan, alınan ürünlerin teslimatını müşterinin evine 1 saatten az bir sürede yapıyordu. Online market işine giren ilk şirketlerden olmasına rağmen Webvan bu avantajı kullanamayarak önemli hatalar yapmaya başladı. Yanlış fiyat politikaları ve tahminleri şirketin başarısızlığına neden oldu. Webvan, geleceğe yönelik abartılı talep tahminlerinden yola çıkarak henüz gerçek talepleri görmeden büyük paralar gerektiren yatırımlarla şirketi büyütmeye, yeni depolar ve araçlar almaya başladı. Bekledikleri talep ise gelmedi ve şirket iflas etti. Yanlış zamanlamayla, dönemine göre erken, kurulmanın sıkıntısını yaşayan Webvan, insanların online alışverişe artan bir hızla yöneldiği günümüzde kurulsaydı belki de işler çok daha farklı olacaktı.

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız