12 Hayat Kurtarıcı Kıyafeti İdareli Kullanma Önerisi

815

Kıyafetlerin ömrü ne kadardır?

Birçok giyim firması ürettikleri kıyafetlerin kaç giyimden sonra tekrar giyilemeyecek hale gelip atılacağını önceden yaptıkları hesaplarla bilmektedirler. Şirketler bu süreleri misyonlarına göre belirleyip ona göre üretim yapmaktadırlar. Peki, kıyafetlerimiz bu süre içerisinde çok eski ve giyilemeyecek hale gelmek zorunda mı hep? Tabii ki hayır! Giysilerimizi ne kadar özenli kullanırsak ömrünü de o kadar uzatırız ve belki tahmin etmediğimiz kadar uzun bir zaman boyunca, hatta yıllarca kullanırız. Bunu yapmak için dikkat edebileceğiniz şeyler ise şunlardır:

 • Terzileri, ayakkabı tamircilerini unutmayın. Kıyafetlerinizi idareli kullanmak istiyorsanız ilk kuralınız bu olmalı. Üzerinize olmayan bir giysi veya ayakkabı işi bilen birileri tarafından kolayca tamir edilebilir ve tam size göre yapılabilir. Pantolonunuzu fermuarı bozuldu diye, ayakkabı ayağınıza dar geldi diye, paltonuz üzerinize tam oturmadı diye ve daha birçok nedenden ötürü kıyafetlerinizi atmak zorunda olmayabilirsiniz. Bunlar gibi birçok durumda bir terziler veya ayakkabı tamircileri sorununuzu kısa sürede ve sonucundan memnun kalacağınız şekilde çözebilir.

 • Aynı giysileri kısa süre içerisinde tekrar tekrar giymeyin, birkaç gün dinlendirmeniz giysilerin çabuk eskimesini önler ve toparlanması için onlara fırsat verir.

 

 • Kıyafetlerin renginin yıkandıkça solması özellikle kot pantolonlarda ve koyu renk giysilerde sık karşılaşılan bir durumdur. Kıyafetlerinizin renklerinin solmaması, değişmemesi için onları tersyüz edip yıkamaya atın.

 

 • Giysilerinizi çamaşır makinesine atarken fermuarlarının kapalı, düğmelerinin açık olmasına dikkat edin. Böylece fermuarın diğer giysilere zarar vermesini, düğmenin ise yıkanırken kopmasını engelleyebilirsiniz.

 • Örgü kazaklarınızı askıya asarsanız bir süre sonra kazakta sarkmalar meydana gelebilir. Bu nedenle katlayarak muhafaza etmeniz kazaklarınızın şeklinin bozulmasını engeller, ömrünü uzatır.

 • Bütün kadınların bildiği gibi bazen çoraplar etek giymeyi kabusa dönüştürebilir, hele ki bu önemli bir günde olursa ve yakınlarda çorap alacak bir yer yoksa. Ama aslında bundan korkmanıza gerek yok. Çünkü çorabınızın kaçması durumunda eğer kaçık, çorabın giydiğinizde pek görünmeyen bir yerinde oluştuysa kaçan bölgenin etrafına şeffaf oje sürerek kaçmanın devam etmesini engelleyebilirsiniz. Eve gidince de bu kaçığı birkaç saniyede dikebilirsiniz.

 • Ayakkabılarınız rahatsız edici derecede kokuyorsa bunun çözümü onları çöpe atmak değildir. Sağlam bir ayakkabıyı neden atasınız? Tek yapmanız gereken ayakkabınızın içine teri ve kokuyu gidermesi için biraz karbonat koyup bekletmek.

 • Aynı ayakkabıyı her gün üst üste giymeyin ki formu bozulmasın. Deri ayakkabılarınızı çok sık kullanıyorsanız haftada birkaç kez üzerine krem sürün. Bu sayede derinin çatlamasını önlemiş olursunuz. Ayakkabılarınızdaki çizikleri de beyaz diş macunu sürülmüş bezle silerek çıkarabilirsiniz. Rugan ayakkabılarınızdaki lekeleri gidermek için üzerine vazelin sürebilirsiniz. Böylece ayakkabılarınızı daha uzun süre kullanabilirsiniz.

 • Sık sık yıkamak giysileri yıpratır ve ömürlerini kısaltır. Giysilerinizi çok kirlenmedikçe az deterjanla kısa programda ve soğuk suda yıkayabilirsiniz.

 • Kıyafetlerinizi boyutlarına uygun askılara asın. Kendinden büyük veya küçük askılara asılan kıyafetler bir süre sonra deformasyona uğrar. İnce ve hassas kumaşlı giysilerinizi asmak için de yastıklı askılar kullanabilirsiniz.

 

 • Giysilerinizi nemden ve güneş ışığından uzak tutun. Nemli kalan giysiler küflenerek kötü bir koku yaratır. Güneş ışığı ise giysileri zamanla yıpratır.

 • Kıyafet dolabınıza naftalin ve sabun kalıpları koyarsanız giysilerinizdeki hafif kötü kokular yok olur, böylece daha yeni yıkanmış ama temiz kokusu gitmiş olan kıyafetlerinizi tekrar yıkamadan önce birkaç kez daha güzel kokusuyla giyebilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız