Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken 11 muhteşem film

1388

Filmler izleyicilere çoğu zaman gerçek hayata dair önemli ipuçları verir. Öyle ki birçok filmden eğitici hayat dersleri çıkarmak mümkündür. Motive olmak, harekete geçmek için de filmler etkili olabilmektedir. Filmlerin öğretici olmasından ötürü biz de sizler için girişimcilik ile ilgili pazarlama, müzakere, liderlik, rekabet, imaj yaratma, hayatta kalma ve şirket yönetimi gibi konulara değinen ve çok beğenilen filmleri aşağıda sıraladık. İyi seyirler!

12 Öfkeli Adam (Twelve Angry Men) – 1957

Film, babasını öldürmekle suçlanan genç bir adamın yargılandığı davadaki 12 jüri üyesinden birinin diğer 11 jüri üyesini genç adamın suçsuz olduğuna ikna etmeye çalışmasını anlatıyor. Filmde bir buçuk saat boyunca jüri üyelerinin tek bir odada birbirleriyle konuşmalarını izliyorsunuz. Bu etkileyici filmde müzakere sürecinin inceliklerini ve ikna etme tekniklerinin örneklerini detaylarıyla görebilirsiniz.

 

Silikon Vadisinin Korsanları (Pirates of Silicon Valley) – 1999

Steve Jobs ve Bill Gates’in gençlik yıllarını anlatan bu biyografi filmi, Apple ve Microsoft’ta yaşananları da inceliyor. Aynı zamanda bu iki şirketin arasındaki mücadelenin detaylarını da gözler önüne seriyor. İzlemesi çok keyifli olan bu filmde dünya devlerinin kuruluş ve rekabet hikayelerinden girişimciliğe dair pek çok ders çıkarmak mümkün.

Şef (Chef) – 2014

Komedi türündeki bu filmde bir şefin, çalıştığı restorandaki işinden aniden ayrılıp kendine yeni bir iş kurması anlatılıyor.  Filmde risk alma, hayallerinin peşinde koşma, sosyal medya kullanımı ve ortak seçimi konularında izleyenlere güzel mesajlar veriliyor.

 

Startup.com – 2001

Belgesel olarak çekilmiş olan film, govWorks.com adlı bir şirketin büyük umutlarla kuruluşunu ve hızlı bir şekilde iflas etmesini konu alıyor. Filmde şirketin bu süreçte ne tür zor aşamalardan geçtiğini, kaçırdığı fırsatları ve başarısızlığının arkasında yatan nedenleri inceleme fırsatı buluyorsunuz.

Florence – 2016

Florence Foster Jenkins’in gerçek hayatından esinlenerek hazırlanmış bu filmde, Florence’ın kötü şarkı söylemesine ve komik kostümlerine rağmen opera sanatçısı olma mücadelesini ve New York’ta hayranları olan kült bir sanatçı olmayı başarmasını anlatıyor. Bu komedi filminde Florence’tan öğrenecek çok şey var. Algı yönetimi, çevrenizdeki insanları doğru seçmek ve kendini yapmak istediğin işe adamak gibi.

Kazan Dairesi (Boiler Room) – 2000

Film, üniversite terk bir gencin küçük bir yatırım firmasında komisyoncu olarak başladığı işte başarılı bir kariyer yakalamasını anlatıyor. Filmde bir şeylerin olmasını beklemek yerine harekete geçmenin önemi; özgüvenin ve kendine inanmanın başarı için ne kadar gerekli olduğu anlatılıyor.

 

Bir Şirket Komedisi (The Hudsucker Proxy) – 1994

İşletme mezunu saf bir adamın en alt düzeyde çalışmaya başladığı şirkette gelişen olaylar sonucu kendini bir anda yönetici olarak bulmasının anlatıldığı bu film de şirket yönetimiyle ilgili izleyebileceğiniz komik ve eğlenceli bir seçenek.

 

Demir Leydi (The Iron Lady) – 2011

Margaret Thatcher’ın gençliğinden tüm zorluklara rağmen erkek egemen bir alan olan politikaya atılmasını, kendisini kabul ettirip parti başkanlığından Birleşik Krallık Başbakanı olmaya uzanan zorlu mücadelesini anlatan film, “liderlik” kavramını seyirciye çok güzel aktarmaktadır. Zorluklara, güçlü bir muhalefete ve tüm önyargılara karşı bir kadın olarak dimdik duran ve istediğini yaptıran Thatcher’ın hikayesi girişimcilere kararlılığın, doğru imaj oluşturmanın ve ikna kabiliyetinin önemini anlatmaktadır.

Yeni Bir Başlangıç (Jerry Maguire) – 1996

Romantik komedi türündeki bu film de aslında girişimciler için dikkate alınması gereken dersler veriyor; girişimcilikte iyi insan ilişkileri kurmanın ve cesaretin önemi gibi.

Glengarry Glen Ross – 1992

Satışçıların dünyasını anlatan bu film aynı zamanda çok eğlenceli, komik ve gerçekçi. Akılda kalan diyaloglarıyla bu filmden satış yönetimiyle ilgili önemli şeyler öğrenebilirsiniz.

Marslı (The Martian) – 2015

Bir görev için diğer astronotlar ile Mars gezegenine gönderilen ve çıkan fırtına sonrası öldü zannedilip ekip arkadaşları tarafından terk edilen bir astronotun hayatta kalma mücadelesini konu alan bu filmde girişimcilikle ilgili pek çok ipucu var. En önemlilerinden biri ise hayatta kalmak için önüne çıkan problemleri tek tek çözmek gerektiğidir. Bunu yaparken bazen tek başına çabalamak durumunda kalabilirsiniz, ama başarılı olursanız sonunda büyük ödül var: eve dönmek.

 

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız