Öğrencilerin En Çok Gittiği ERASMUS Ülkeleri

738

Erasmus Öğrenci Değişim Programı, üniversite öğrencilerine sunulan ve doğru değerlendirilmesi durumunda kişiye hayatının en güzel anılarını hediye eden, herkese önereceğimiz bir eğitim programıdır. Erasmus kapsamında gidebileceğiniz her ülkenin temelde kendine özgü muhteşem güzellikleri olacaktır. Kuşkusuz, Erasmus her birinde ayrı eğlenceli ve keyifli geçecektir. Fakat Erasmus’a gitmeden önce gideceğiniz okulun eğitimi ve konaklama imkanları dışında değerlendirmeniz gereken temel birkaç unsur var. Bunlardan bazıları ülkedeki hayatın pahalı olup olmadığı, ulaşımın kolaylığı ve gideceğiniz ülkenin sizde merak uyandırmasıdır. Bunca güzel ülkenin arasından seçim yapmak oldukça zordur. Ama kendinize en çok hitap edeni bulup oraya gidebilirsiniz. Biz de seçiminizde size yardımcı olmak adına Erasmus kapsamında öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeleri derledik. İşte o ülkeler:

  • Portekiz

Atlas Okyanusu kıyısındaki güzel plajları, güneş, fado müziği, doğal güzellikleriyle insanı büyüler Portekiz. Öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olmasına şaşmamak gerek.  Sıcak iklimi, sıcakkanlı insanları, cıvıl cıvıl sokaklarıyla komşusu İspanya’ya benzer.  Bazıları içinse Cristiano Ronaldo ile özdeşleşmiştir. Deniz mahsulleriyle yapılan yemekleri çeşit çeşit ve lezzetlidir. Birçok Avrupa ülkesine göre de yeme-içme konusunda fiyatları oldukça makuldür. Sokaklarda para vermeden şarap tada tada gezme şansınız bile var. Çoğu öğrencinin Portekiz ile ilgili yakındığı konu ise halkın pek İngilizce bilmemesi. Tabii bilenler de mevcut ve halkın çoğunlukla İngilizce bilmemesi hayati bir sıkıntı oluşturmuyor, bir şekilde anlaşıyorsunuz. Tercih sizin ama diğer tüm eşsiz güzellikleri bu küçük dil sorununu önemsizleştiriyor gibi.

  • İspanya

Güneşli, eğlenceli bir yer arıyorsanız İspanya’yı düşünebilirsiniz. Sırf siesta diye bir şey gerçekten var mı diye bakmaya bile gidesi geliyor insanın. Yemekleriyle, tarihiyle, festivalleriyle ve başarılı futbol kulüpleriyle dolu dolu bir ülkedir İspanya. İnsanların davranışları bize benzer. Sıcakkanlı, güler yüzlüdürler ve kolayca arkadaş olabilirler. Her şehri ayrı güzeldir, her şehri tarih kokar. Endülüs’te bir zamanlar İslamiyet’in hakimiyetinde olan toprakları; Sevilla, Barcelona ve Madrid’de görkemli tarihi yapıları görebilirsiniz ve tabii gez gez doyamayacağınız, tarihinde ve kültüründe kaybolacağınız daha birçok şehir.

  • Almanya

Disiplin ve düzen harikası bir ülke olan Almanya’da nereye gitseniz ilk olarak dikkatinizi çekecek şeylerden biri her şeyin detaylıca hazırlanmış bir planın ürünü gibi gelmesidir. Elbette her şehri ayrı güzellikler barındırır, fakat şehirlerin bazı kısımları haricinde size çoğunlukla aynı gibi gelmesi normaldir. Almanya’da birçok festival yapılmaktadır. Alman halkı kutlamaları, parti yapmayı, bira içmeyi, festivale katılmayı sever ve önemserler. Bu yüzden yıl boyunca birçok şehirde türlü türlü eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir.  Sonuç olarak bir Türk olarak Almanya’da yaşayan Türkler sayesinde asla yabancılık çekmeyeceğiniz, ne arasanız bulabileceğiniz güzel bir ülkedir. Çok özel yemekleri olmasa da Almanların pastaları ve hamur işi ürünleri inanılmaz lezzetlidir. Ulaşım ise oldukça gelişmiştir, ucuz otobüs biletleri bulup etraftaki kentleri kolayca gezebilirsiniz. İngilizceye gelirsek, Almanya’da ilkokula giden çocuklar bile çok iyi İngilizce konuşabilir. Bu açıdan hiç sıkıntı çekmezsiniz. Disiplini, çalışkanlığı ve makine gibi işleyen düzeni daha yakından deneyimlemek isterseniz Almanya’ya gidip Almanlarla bir süre vakit geçirmek bunun en iyi yoludur.

  • Hollanda

Özgün dokusu olan şehirleri ve köyleri ile Hollanda’ya hayran kalmamak imkansız. Ne kadar anlatılsa da görmeden anlaşılamayacak kadar özel mimari yapıları, koruma altındaki yel değirmenlerinin olduğu şirin köyleri, gelip geçen bisikletlilerin renk kattığı sokakları ve uzun insanlarıyla ilginç bir ülkedir. Gideceğiniz hiçbir ülkeye benzemeyen Hollanda, süt ve süt ürünü seven insanlar için de bir cennet gibi. Çeşit çeşit, rengarenk peynirleri çok pahalı diye alamazsanız üzülmeyin bu farklı lezzetleri deneyebileceğiniz dükkanlar da var. Tabii bir de her yerde lale soğanı satan dükkanlar ve coffeeshop’lar vardır. Hollanda’da hemen hemen herkes çok iyi İngilizce bilir, bu da hayatınızı kolaylaştıran önemli bir detay olabilir. Buranın dezavantajı ise hayatın ne yazık ki biraz pahalı olmasıdır.

  • Polonya

Polonya’nın çok tercih edilmesinin en büyük nedeni ucuz olmasıdır. Ucuz olmasının dışında Polonya’nın eğlence hayatı da epey canlıdır. Okulunuzdan alacağınız Erasmus hibesi ile Polonya’da rahat bir yaşam sürebilir; eğlenceye, gezmeye, yeme-içmeye sıkıntı çekmeden para ayırabilirsiniz. En büyük dezavantajı ise soğuk bir iklime sahip olmasıdır.

  • Fransa

Fransa; kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar birbirinden farklı güzelliklerle bezenmiş şehirlere sahiptir. Zamanında büyük sanatçılara ev sahipliği yapması dolayısıyla birçok yerde küçük büyük sanat müzeleri bulunmaktadır. Bu sebeple doğal güzelliklerinden gözünüzü alabilseniz de eşsiz sanat eserlerinden gözünüzü alamayabilirsiniz.  Leziz yemekleri, tatlıları ve peynirleriyle de her gününüzü ayrı bir ziyafete dönüştürebilirsiniz. Özellikle birçok çeşitte yemeğe doyamayacağınız dondurmalar, makaronlar, Nutellayı size daha da sevdirecek krepçilerin yaptığı krepler, milföyler… Say say bitmez.  Eğlence, sanat, huzur ne arasanız var ama tek sıkıntı dil. İyi İngilizce bilmeyen, bilse de konuşmayan Fransızlarla anlaşabilmek için Fransızca öğrenmeniz yaralı olacaktır. Fransızca diline, aksanına hayransanız fazla düşünmeden Fransa’yı tercih edebilirsiniz.

Seçim sizin. Erasmus kelimesinin sizin için rüya gibi geçen, eğlenceli ve özlem duyulan günler anlamına gelmesi dileğiyle…

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız